loading

مراقبت‌های بعد از سزارین

مراقبت های بعد از سزارین

مراقبت‌های بعد  از سزارین

در دوران بارداری بسیاری از مادران با شرکت در کلاس های دوران بارداری اطلاعات خوبی در مورد زایمان طبیعی ،مراقبت های بعد ازآن و شیردهی کسب می کنند اما ممکن است در مورد مراقبت های بعد از سزارین اطلاعات کم تری داشته باشند در این مقاله سعی کردیم شما را با مراقبت های بعد از سزارین آشنا کنیم. البته به خاطر داشته باشید زایمان سزارین روشی مناسب ،برای مادرانی است که به علل علمی مانند افت ضربان قلب نوزاد ،کنده شدن جفت سرراهی و یا حوادث اورژانسی قادر به انجام زایمان طبیعی نیستند.

مراقبت‌های پس از سزارین شامل دو مرحله است :

۱-مراقبت در بیمارستان (۴۸ ساعت اول بعد از سزارین)

۲-مراقبت در منزل (۶ هفته بعد از سزارین)

مراقبت‌های بعد از عمل در بیمارستان

بعد از سزارین مادر باید به مدت ۴۸ ساعت در بیمارستان تحت نظر باشد.

علائم حیاتی : بعد از تمام شدن عمل سزارین و انتقال مادر به اتاق خود باید به طور مرتب نبض ،تعداد تنفس سطح هوشیاری و فشارخون مادر توسط پرستار بخش کنترل شود.

بررسی میزان ادرار: حداقل تا ۱۲ ساعت بعد از سزارین به مادر سوند وصل می باشد در این مدت میزان ادرار مرتب بررسی می شود در صورتی که در ادرار کردن مشکلی وجود نداشته باشد با نظر پزشک سوند خارج می شود. ادرار کردن نشانه سلامت مثانه و دستگاه ادراری پس از جراحی می باشد و از این جهت بررسی میزان ادرار اهمیت بسیاری دارد.

تجویز مسکن : زخم ناشی از عمل سزارین درد زیادی را برای مادر به همراه دارد به همین دلیل در ۲۴ ساعت اول بعد از سزارین ،با توجه به وضعیت مادر و برای تحمل درد ،داروی ضد درد به صورت تزریقی یا شیاف تجویز می شود.میزان و دفعات ضد دردها را پزشک با توجه به وضعیت مادر مشخص می کند.

تغذیه مادر: چند ساعت اول (بین ۸ تا ۲۴ ساعت) بعد از عمل سزارین مادر باید ناشتا باشد و تنها از طریق سرم درمانی تغذیه شود بعد با اجازه پزشک و بررسی وضعیت مادر به او اجازه غذا خوردن داده می شود اولین وعده‌های غذایی مادر پس از سزارین غذاهای سبک، آبکی و نرم باشد.

میزان خونریزی واژینال: میزان خونریزی از واژن بررسی و به پزشک اطلاع داده می شود.همچنین رحم برای اطمینان از سفت و منقبض بودن آن باید مرتب لمس کنند.چند روز اول پس از سزارین ممکن است خونریزی زیاد باشد ولی بتدریج کم می شود.اما ممکن است لک بینی تا ۴۰ روز ادامه داشته باشد.

تحرک مادر: در روز بعد از عمل مادر باید با کمک همراه یا پرستار از تخت خارج شود و چند قدم راه برود.تحرک مادر مانع از لخته شدن خون او می شود و در تسریع روند بهبودی او موثر است.

شیردهی: مهمترین عامل در افزایش شیر مادر ،مکیدن مکرر و تخلیه مرتب پستان ها برحسب نیاز نوزاد می باشد. مادری که سزارین شده به علت داروهای بیهوشی و عدم هوشیاری کامل و درد در ناحیه بخیه های شکم در ساعات اول یعنی زمانی که تماس مادر با نوزاد و شیردهی لازم است نمی تواند ارتباط لازم را با نوزاد داشته باشد که این خود یکی از مشکلات مادران سزارین شده، می باشد.

اما نباید به علت درد و یا مشکلات دیگر شیردهی را عقب بیندازید.پرستار یا مامای بخش باید به مادر آموزش های لازم برای شیردهی را بدهند و به خصوص اولین شیردهی را در وضعیت خوابیده به پهلو به مادر آموزش دهند.

توصیه‌های لازم به مادر در منزل:

۱- اول پس از سزارین ،محل بخیه های خود را بررسی کنید و در صورت هرگونه علامت غیر طبیعی و قرمز شدگی یا ترشحات غیرطبیعی فورا به پزشک خود اطلاع دهید.

۲-در منزل سعی کنید مرتبا راه بروید، راه رفتن برای جلوگیری از یبوست و نفخ شکم موثر می باشد. راه رفتن همچنین باعث می شود تا جریان خون ،بهتر و سریع تر در بدن به گردش درآید و زخم ناشی از سزارین سریع تر بهبود پیدا کند.

۳-استراحت کافی ،داشته باشید و کار سنگین انجام ندهید از بلند کردن اجسام سنگین ،جدا خودداری کنید

مراقبت های بعد از سزارین 2

۴-سعی کنید آب و مایعات به میزان کافی مصرف نمائید ،به علت شیردهی و خونریزی به جایگزینی مایعات نیاز دارید.

۵-برای جلوگیری از فشار به محل بخیه ها هنگام دفع ادرار و اجابت مزاج ،از توالت فرنگی استفاده شود.

۶-حمام کردن بعد از سزارین مشکلی ندارد ولی بهتر است در مورد نوع پانسمان ،تعویض و یا برداشتن آن ،استفاده از مواد ضدعفونی کننده و چگونگی خشک کردن بخیه ها بعد از استحمام با پزشک خود مشورت کنید.

۷-تغذیه ی مناسب روند بهبودی را سرعت می بخشد و انرژی لازم را به مادر می دهد یک رژیم غذایی مناسب شامل پروتئین ،ویتامین ،کربوهیدرات و آهن می باشد. و فراموش نکنید مصرف مواد غذایی دارای فیبر مثل سبزیجات و میوه به رفع یبوست مادر کمک می کند.

۸-داروهایی که پزشک در زمان ترخیص از بیمارستان برای شما تجویز کرده است را کامل مصرف کنید.

۹-برای شروع رابطه جنسی ،بهتر است چهار تا شش هفته صبر کنید.

مراقبت های بعد از سزارین 3

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *