loading

نحوه مصرف مکمل ها در بارداری

نحوه مصرف مکمل ها در بارداری

نحوه مصرف مکمل ها در بارداری

تمام زنان باردار در هر سنی که باشند نیازهای تغذیه ای شان بیشتر از زنان غیرباردار است و تامین این مقدار نیاز اضافه (به جز آهن و اسید فولیک)می تواند از طریق منابع غذایی تامین شود.از آنجا که کمبود این مواد تاثیر بدی روی مادر و جنین می گذارد وحتی ممکن است روند بارداری را با مشکل مواجه کند و مسائلی مثل زایمان زودرس یا اختلالات جنینی به دنبال داشته باشد باید توجه خاصی به رژیم غذایی شود و در صورت نیاز از مکمل های غذایی استفاده شود ولی نکته مهم این است که همان طور که کمبود این مواد خطر آفرین است مصرف بیش از حد ویتامین ها و مواد معدنی هم می تواند مشکلات جدی برای مادر و فرزند داخل رحم ایجاد کند.در نتیجه مشورت با یک متخصص تغذیه یا غیرمتخصص در دوران بارداری، برای دریافت یک رژیم مناسب اهمیت زیادی دارد و این نکته را در نظر داشته باشید که رژیم غذایی برای هر فرد با دیگری بر اساس آیتم هایی مانند وزن، نوع تغذیه و بیماریها فرق دارد. یکی دیگر از نکات مهم در استفاده از مکمل ها زمان استفاده از مکمل ها و دوز آنهاست که باید با مشورت یک فرد متخصص معین شود.

اسید فولیک در بارداری

کمبود اسیدفولیک مادران باردار خطر تولد نوزاد با وزن پایین یا زایمان زودرس همراه است همچنین می تواند در همان ماه های اولیه بارداری منجر به اختلالات لوله عصبی جنین شود و بهتر است این مکمل از سه ماه یا حداقل یک ماه قبل از بارداری مصرف شود. با توجه بخش اینکه بخش عمده ای از اسیدفولیک  در اثر پختن سبزیها از بین می رود باید سعی شود از سبزیهای تازه و خام در رژیم غذایی به صورت روزانه استفاده شود.البته باید توجه داشت که مصرف منابع غذایی به تنهایی نیاز زن حامله را تامین نمی کند و نمی تواند جایگزین مکمل اسیدفولیک شود.منابع اسید فولیک شامل حبوبات، آب پرتقال، سبزیجات برگ تیره،جوانه گندم،سویا،بادام زمینی و بادام.

اسید فولیک در بارداری

توجه: جهت تجویز مکمل اسید فولیک باید به محتوای فولات موجود در قرصها دقت کرد.در حال حاضرقرص اسید فولیک ۱ میلی گرم و ۵ میلی گرم در بازار دارویی ایران موجود است عموم فرآورده های مولتی ویتامین دارای ۴/۰ تا ۱ میلی گرم فولات هستند..برای زنان بالای ۳۵ سال زیر ۱۸ سال و زنانی که در حال مصرف دارهای ضد صرع مثل والپروات و یا کارمازپین هستند و زنانی که سابقه تولد نوزاد با نقص لوله عصبی هستندتوصیه می شود حداقل از یک ماه قبل از بارداری تا انتهای سه ماهه اول روزانه میزان ۴ تا ۵ میلی گرم اسیدفولیک مصرف گردد.طبق برخی منابع علمی مصرف دوزها بالای اسید فولیک دربیماران بسیار چاق ، دیابتی، سلیاک و یا کرون هم توصیه  می شود.

 

از شروع هفته ۱۶ بارداری ماما یا پزشک قرص مولتی ویتامین را برای شما تجویز می کند که عموما حاوی ۴۰۰ میکروگرم اسیدفولیک هستند ولی مولتی ویتامین های بارداری و شیردهی حاوی ۸۰۰ میکروگرم فولات  هستند (دو برابر) و این مقدار از ماه چهارم بارداری کافی می باشد و نیاز به مصرف قرص اسید فولیک نمی باشد مصرف قرص اسیدفولیک در این زمان قطع می شود و قرص مولتی ویتامین بارداری وآهن جایگزین آن می شود.

در تحقیقی دررسال ۲۰۱۱ گزارش شد میزان اندک ویتامین ب۶ و اسیدفولیک سرم مادر باردار با افزایش گریه نوزاد در دوره پس از زایمان همراه بوده و در تحقیق دیگری گزارش شده که مصرف بیش از حد اسید فولیک در سه ماهه سوم بارداری با آسم دوران کودکی همراه بوده است.

ید در دوران بارداری

ید به عنوان یک عنصر طبیعی مورد نیاز در سلامت جسمی نقش تعیین کننده ای دارد.نیاز روزانه افراد معمولی با مصرف ۶ گرم نمک یددار که حاوی ۱۵۰ میکروگرم ید است، تامین می شود اما این مقدار نمک یددار برای زنان بادار کافی نیست و حدود ۲ برابر این میزان در بارداری لازم است. کمبود ید در سه ماهه اول بارداری که هورمون تیروئید از جفت ترشح نمی شود و هم در سه ماهه دوم و سوم که بدن جنین هومونهای تیروئید را ترشح می کند،منجر به بروز مشکلاتی در رشد مغزی جنین می شود.بنابراین : در دسترس بودن ید مورد نیاز در دوران بارداری علاوه بر پیشگیری از بروز مشکلات سیستم عصبی در افزایش ضریب هوشی کودکان نقش بسزایی دارد.

قرص یدوفولیک ترکیب منحصر به فرد از ید و اسید فولیک می باشد که این ترکیبات در دوران پیش از بارداری و شیردهی و حین بارداری از مهمترین مواد مغذی ضروری برای رشد سیستم عصبی بینایی و شنوایی جنین و نوزاد می باشد.

ید در دوران بارداری

کلیه زنانی که قصد بارداری دارند از ۳ ماه قبل از بارداری یا به محض اطلاع از بارداری روزانه یک عدد تا پایان ماه چهارم بارداری مصرف شود.

از پایان ماه چهارم بارداری تا ۳ ماه پس از زایمان مکمل مولتی ویتامین حاوی ۱۵۰ میکروگرم ید به کلیه مادران باردار باید داده شود و مصرف یدوفولیک قطع  می شود.

نکته مهم: برای افرادی که پرکاری تیروئید دارند ممنوع است و به جای آن از قرص اسیدفولیک باید استفاده کنند ولی برای سایر بیماریهای تیروئیدی و کسانی که لووتیروکسین مصرف می کنند مشکلی ایجاد نمی کند.

یدوفولیک همراه غذا و با آب کافی باید میل شود.

از افزایش مقدار توصیه شده مجاز برای مصرف ،خودداری نمائید.

قرص آهن در بارداری

در دوران بارداری نیاز به آهن تا دو برابر قبل از بارداری افزایش می یابد.این حد بالا از نیاز بدن در حدی است که از طریق مصرف مواد غذایی تامین نمی شود ،بنابراین مصرف یک عدد قرص آهن یا همان فروس سولفات برای پیشگیری از کم خونی فقر آهن و عوارض ناشی از کمبود آن ضروری است.مصرف قرص آهن از هفته ۱۶ بارداری شروع شده و تا ۳ ماه بعد از زایمان هم باید ادامه داشته باشد.البته زمان و میزان مصرف آهن در شرایطی مثل دوقلویی ،عدم استفاده از آهن از ۱۶ هفته و یا مصرف نامنظم ،ابتلا به کم خونی و کاهش همو گلوبین ،زنان مبتلا به تالاسمی ممکن است توسط پزشک افزایش پیدا کند.

قرص آهن در بارداری

نکاتی در مورد مکمل آهن

اگر قرص آهن را همراه ویتامین مصرف کنید،سبب افزایش میزان جذب آهن می شود.در نتیجه توصیه می شود قرص آهنتان را همراه مرکبات ،گوجه فرنگی،طالبی وتوت فرنگی که ویتامین دارند استفاده کنید.هم چنین مصرف گوشت قرمز به همراه مرکبات باعث جذب آهن می شود.

همان طور که بعضی از مواد باعث افزایش جذب آهن می شود،بعضی از مواد غذایی هم باعث کاهش جذب آهن می شوند و نباید باقرص آهن همزمان مصرف شوند.مانند سبوس گندم ،قهوه،شیر،اگزالات موجود در اسفناج و زرده تخم مرغ جزو این مواد هستند.

 

جذب آهن با معده خالی افزایش می یابد. ممکن است با مصرف آهن دچار عوارضی مثل تهوع ،یبوست،دردمعده و اسهال شوید.در این صورت برای کاهش عوارض می توانید قرص را قبل از خواب یا با معده پر مصرف کنید.همان طور که گفته شد بروز یبوست با مصرف قرص آهن شایع است و بهترین راه کار برای کاهش یا از بین بردن یبوست،افزایش فیبر مصرفی و مصرف مایعات فراوان است.

مصرف قرص آهن ممکن است باعث تغییر رنگ مدفوع به رنگ سیاه یا سبز تیره شود.

مولتی ویتامین در بارداری

معمولا در کشورهای در حال توسعه به دلیل وضعیت نامطلوب اقتصادی و یا فرهنگی ممکن است زنان حامله دریافت کافی مواد مغذی از رژیم غذایی روزانه نداشته باشند بنابراین مصرف مکمل های غذایی توصیه می شود.درایران به کلیه زنان باردار توصیه می شود از شروع هفته ۱۶ حاملگی تا ۳ ماه پس از زایمان باید روزانه یک عدد قرص مولتی ویتامین ساده یا مینرال همراه با غذا مصرف کنند.

مولتی ویتامین در بارداری 2

قرص پریناتال از مولتی ویتامین های مفید برای زنان در بارداری و شیردهی است که احتمال بروز ناهنجاری مغز و نخاع را درجنین از کاهش می دهد. حاوی ۱۳ نوع از ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای دوران بارداری و شیردهی است و توصیه می شود از ماه چهارم بارداری تا پایان شیردهی استفاده شود.

در بعضی موارد مصرف پریناتال موجب تهوع می شود در چنین شرایطی باید با پزشک خود مشورت کنید و به طور خودسرانه مصرف آن را قطع نکنید .

مولتی ویتامین در بارداری

مکمل کلسیم در بارداری

جنین برای تامین نیازهای رشد خود به کلسیم نیاز دارد و اگر این نیاز از طریق غذاها تامین نشود،جنین کلسیم مورد نیاز خود را از استخوانهای مادر می گیرد و در دراز مدت مادر دچار پوکی استخوان می شود.

مکمل کلسیم در بارداری

مصرف روتین مکمل کلسیم به همه توصیه نمی شود.اما در زنانی که از گروه لبنیات و سایر منابع کلسیم به اندازه کافی مصرف نمی کنند می تواند مفید باشد.مصرف این مکمل هم مانند بقیه باید تحت نظر پزشک یا ماما باشد.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *